Efendim Bizim Farkımız Lezzetimizdir…

Meri Çevik Simyonidis

Hikayemiz

Bir Kültür Geleneği olan yeme içme sektörüne 2013’de Bebek’te “MEZEDAKİ” adında butik bir meze evi açarak başlayan Simyonidis kısa zamanda mezelerinin tazeliği ve çeşitliliği ile ve de İstanbul yeme içme kültürüne hakimiyeti ile ilgi görmüş ve tanınmıştır. İstanbul mozayiğine ait mezeleri yaşatmaya çalışmayı misyon edinmiş olan Mezedaki’yi 2015 yılında asıl mesleği mimar olan ortağı Deniz Biber Eyüboğlu ile birlikte Maslak Kültür ve Sanat Merkezi Uniq İstanbul’a taşımıştır.

Asıl misyonu İstanbul Meyhane kültürüne hitap eden Mezedaki 100 kuverlik yeni adresinde ayrıca her gün serp- me sabah kahvaltıları, ha a sonları açık büfe brunchlar, ha a içi ekonomik çok zengin çeşitli öğlen açık büfeleri ve de menüden seçeceğiniz birbirinden lezzetli ızgara et, balık, kö e, yemek, tatlı ve de içki seçenekleri ile müşterilerine hizmet vermektedir.

Ayrıca “Mezedaki Lezzet Atölyelerini” düzenlemiş ve İstanbul Culinary İnstitut ve Kadir has Üniversitesi işbirliği ile bir çok etnik atölyeler organize etmişlerdir... Rum Mutfağı, Ermeni Mezeleri, Çay saati ikramları, Osmanlı Mutfağı, Levanten Mutfağı, Sefarat, Bulgar, Çerkez, Karadeniz Mutfağı, Geleneksel Bayram ikramlıkları, Rum Mutfağı Tatlıla- rı, Turşu ve Reçel yapım Atölyeleri düzenlemiştir...